Türkçe
English
Azerbaycan
Google ÇeviriÇeviri tarafından desteklenmektedir
Malware (Kötü Amaçlı Yazılım)
Buradasınız: Anasayfa / Blog
8 Şubat 2024, Perşembe
Malware (Kötü Amaçlı Yazılım)
Kötü Amaçlı Yazılım (Malware) Nedir? Ne tür Kötü Amaçlı Yazılımlar var? Kötü amaçlı (Malware) yazılım terimi, her türlü kötü amaçlı yazılımı tanımlamak için kullanılır. Buradaki odak noktası, hasara neden olmak için bilginiz olmadan cihaza yüklenen kötü amaçlı yazılımlardır. Sonuç, daha yavaş bir cihaz veya hatta tamamen yok olmadır, bu nedenle kendinizi kötü amaçlı yazılımlara karşı mümkün olduğunca etkili bir şekilde korumalısınız. Ancak birçok kötü amaçlı yazılım türünün arkasında tam olarak ne var? Ve olası bir saldırıya karşı ne yapabilirsiniz?
Malware (Kötü Amaçlı Yazılım)

Kötü Amaçlı Yazılım Nedir?

Kötü amaçlı yazılımlar genellikle bilgisayar virüsleriyle eşittir. Ancak virüsler, kötü amaçlı yazılımların birçok alt kategorisinden yalnızca biridir. İlişkili kötü amaçlı yazılım genellikle, örneğin dijital bir ürün indirdiğinizde veya bir sayfayı açtığınızda aldığınız şifreli bir koda dayanır. Bu daha sonra çeşitli kaynaklar aracılığıyla yayılır ve indirmeden sonra etkilenen cihazda etkindir.

Sonuçlar her zaman ilk bakışta belirgin olmak zorunda değildir. Tüm kötü amaçlı yazılımlar çok kısa bir süre içinde aktif hale gelmez. Küçük programlar ayrıca verileri taramak, veri akışını analiz etmek, şifreleri almak ve yalnızca uzun vadede gözle görülür hasara neden olmak için gizlice girebilir. Bu nedenle, İnternet'ten gelen bir saldırıyı etkili bir şekilde önlemenin en iyi yolu dikkatli olmaktır. Özellikle dahili ağlara sahip şirketler için, kötü amaçlı yazılım saldırılarını önlemek için her şey yapılmalıdır.

Häufigste Malware Angriffe 2019

Ne tür Kötü Amaçlı Yazılımlar var?

Temel olarak, kötü amaçlı yazılım alanındaki çeşitli kategoriler arasında bir ayrım yapılabilir. Aşağıdaki altı kategori, bu kötü amaçlı yazılım türlerinin mümkün olduğunca çoğunu tanımlamak ve ortaya çıkan zararları sınıflandırmak için yararlıdır.

Fidye yazılımı

Fidye yazılımlarında, belirli veri alanlarına veya tüm sisteme erişim genellikle engellenir. Bunu, engellenen verilerin serbest bırakıldığı iddiasına yol açması beklenen bir fidye talebi takip ediyor. Ancak, hiçbir garanti yoktur, bu nedenle kendi cihazlarında önemli verilere sahip olan herkes fidye yazılımı riski altındadır.

Was ist Ransomware - Begriffserklärung

Casus yazılımlar

Casus yazılım, mevcut veriler ve cihazın sistemleri hakkında belirli bilgiler toplar. Bu, verileri potansiyel saldırganlara iletmek için bir kişinin internet etkinliğini izlemeyi mümkün kılar. Bu, örneğin oturum açma kimlik bilgilerini, ödeme ayrıntılarını, kredi kartı bilgilerini ve kişisel kimliği içerir.

Solucan

Solucanlar, bilgisayarın çeşitli alanlarına nüfuz etmeyi amaçlar. Bunu yapmak için, bir solucan önce cihaza bulaşır, kendini çoğaltır ve daha sonra diğer cihazlara yayılır. Solucanlar genellikle iletim için kullanılır ve zamanla cihazın güvenliğini kısıtlayan ek kötü amaçlı yazılımları entegre edebilirler. Diğer solucanlar, yalnızca çoğaltmaları yoluyla ağları tıkayarak bir cihazı aşırı yüklemeye yarar.

Adware (Reklam Yazılımı)

Kötü amaçlı yazılımların en yaygın belirtilerinden biri reklam yazılımıdır. Burada kurban, oyunlar, araç çubukları veya ücretli abonelikler dahil olmak üzere çok sayıda reklamla karşı karşıya kalır. Reklam yazılımı ayrıca kişisel verileri toplar ve bunu reklamları optimize etmek ve daha fazla gelir elde etmek için kullanır.

Trojan

Truva atı, meşru bir yazılım gibi görünerek cihaza sızan gizli bir saldırıdır. Çoğu durumda, Truva atı kurulumdan sonra etkinleştirilir ve genellikle ek kötü amaçlı yazılımlar indirilir. Bazı durumlarda, hasarın lokalize edilmesi ve başarılı bir şekilde ortadan kaldırılması birkaç ay sürebilir.

Botnet'ler

Botnet'ler klasik virüsler değil, bir tür ağdır. Bir botnet ile ilişkili cihazlar veya kod, kötü amaçlı yazılım yürütme ve bir grup cihaza bulaşma yeteneğine sahiptir. Ortaya çıkan ağ, hasarı artırmak için yeni saldırıları koordine etmeye yardımcı olabilecek daha da fazla cihaz sağlar.

İnfografik Kötü Amaçlı Yazılım

Kötü Amaçlı Yazılım ne yapar?

Farklı kötü amaçlı yazılım türleri nedeniyle, cihazlarınız için birçok risk faktörü vardır. Bu noktada, fidye yazılımı kötü amaçlı yazılımın en doğrudan biçimidir ve kurulumdan sonra birkaç saniye içinde ortaya çıkar. Diğer kötü amaçlı yazılımlar etkisini yalnızca daha sonra gösterir ve başlangıçta göze çarpmaz. Bu şekilde, yalnızca daha sonra gerçek hasara yol açarlar, bu arada, örneğin cihazın kullanıcıları hakkında veri ve bilgiler toplanır.

Kural olarak, kötü amaçlı yazılım belirli bir hasara neden olacak şekilde programlanmıştır. Bir amaç için bir araç görevi görür ve bilgisayar korsanı için gerekli verileri sağlar. Sonuç, aktif mali dolandırıcılık veya daha sonra cezai suçlar için kullanılabilecek kimlik hırsızlığıdır. Bu nedenle, kötü amaçlı yazılımları derhal tespit etmek ve ardından kaldırmak önemlidir. Bununla birlikte, bir kötü amaçlı yazılım tarayıcısının yardımıyla, tehditleri etkili olmadan önce belirlemek ve yazılımı etkilenen cihazlardan kaldırmak mümkündür.

Hangi cihazlar savunmasızdır?

Prensip olarak, hiçbir cihaz kötü amaçlı yazılım bulaşmasına karşı korunmaz. Özellikle Android işletim sistemi, yetersiz koruma varsa saldırılara ve kötü amaçlı yazılımlara karşı risk altındadır. Kötü amaçlı yazılımlar iOS'u da etkileyebilir, ancak muazzam güvenlik mimarisi nedeniyle bu çok daha az yaygındır. Bununla birlikte, artık örneğin Mac cihazlarındaki güvenlik sistemlerini otomatik olarak devre dışı bırakan kötü amaçlı yazılımlar var. MacOS'ta uzmanlaşmış iyi bilinen bir kötü amaçlı yazılım örneği CrescentCore'dur. Bu kötü amaçlı yazılım, cihazın içindeki mevcut virüsten koruma programlarını ve güvenlik çözümlerini arar. Herhangi biri bulunur bulunmaz, kötü amaçlı yazılım, algılamayı imkansız hale getirmek için tüm programları sonlandırır. Cihazlar artık korunmaz ve bu da onları her türlü kötü amaçlı yazılıma karşı savunmasız hale getirir. Bu nedenle, kendi sistemlerinize düzenli olarak bakmanız her zaman tavsiye edilir.

Kötü Amaçlı Yazılım Entwicklung 2018

Kötü amaçlı yazılım bulaşması nasıl tespit edilebilir?

Kötü amaçlı yazılım tarayıcısı genellikle cihazdaki hangi programların hasara neden olabileceğini hızlı bir şekilde belirlemek için kullanılabilir. Ancak, böyle bir tarayıcı her zaman cihaza dahil değildir. Bu nedenle, kötü amaçlı yazılımın olası etkilerine işaret edebilecek aşağıdaki üç belirtiyi bilmelisiniz:

  • =Bilgisayar normalden çok daha yavaş çalışıyor
  • =Depolama alanı, yeni programlar eklenmeden azalır
  • =Pop-up'lar ve istenmeyen programlar görüntülenir
  • =Verilerin bir kısmı şifrelenir

Açıklanan belirtilerden herhangi birini fark ederseniz, bir kötü amaçlı yazılım tarayıcısının yüklenmesi iyi bir fikirdir. Bu, kötü amaçlı yazılımlar hakkında fazla bilgi sahibi olmadan bile hasarı özel olarak belirlemeyi ve yerelleştirmeyi kolaylaştırır. Bu, önce cihaza zarar vermeye gerek olmadığı anlamına gelir.

Kötü amaçlı yazılımlara karşı koruma

Çoğu durumda, bir tarayıcı kötü amaçlı yazılımı kaldırdığında, cihazdan tamamen silinir. Bu bağlamda, bir kötü amaçlı yazılım tarayıcısı, tüm işletim sistemlerini izlemek ve kötü amaçlı yazılımları güvenilir bir şekilde ortadan kaldırmak için iyi bir yatırımdır. Bu amaçla ücretsiz programlar mevcuttur ve istenirse cihazlarınızda daha fazla şeffaflık sağlar. Bu size kendinizi akla gelebilecek her türlü kötü amaçlı yazılımdan koruma fırsatı verir.

Kötü amaçlı yazılımlar genellikle bilgisayarlara e-posta yoluyla bulaşır (örneğin, kimlik avı e-postası). Neyse ki, kötü amaçlı yazılım bilgisayarınıza girmeden önce bu mesajları tanımlayarak kendinizi buna karşı koruyabilirsiniz. Bu yaklaşım, örneğin Hornetsecurity'den İstenmeyen Posta Filtresi Hizmeti veya Gelişmiş Tehdit Koruması ile şirketler için işe yarar.

Kaynak: Kötü Amaçlı Yazılım Nedir? - Tanımı, türleri ve nasıl korunacağı (hornetsecurity.com)

Detaylı Bilgi İçin Bizi Arayın