Türkçe
English
Azerbaycan
Google ÇeviriÇeviri tarafından desteklenmektedir
Sık Sorulan Sorular
Buradasınız: Anasayfa / Sık Sorulan Sorular
Sık Sorulan Sorular
Çözümlerimiz hakkında tüm merak ettiklerinizi aşağıdaki sorular içinde bulabilirsiniz
FaxMAX Nedir?
Tüm faks işlemlerinizi internet ortamına alabilmeniz için geliştirilmiştir. İster bir numaraya, isterseniz 1000 numaraya faks gönderin. Gelen fakslarınızı size e-posta ile bildirelim. Kağıt derdi yok, erişim derdi yok! İster PC'nizden ister mobil cihazlardan faks alın ve gönderin. * FaxMAX; aktif-aktif, aktif-pasif cluster veya tek servis olarak çalışabilmektedir.
MailStore Nedir?
E-posta, sadece iletişim için en önemli yollardan biri değil, aynı zamanda iş hayatının en büyük ve en değerli bilgi kaynaklarından biridir. E-posta ile gönderilen bilgiler genellikle başka bir yerde saklanmaz, sadece çalışanların posta kutularında kalır. Böylece sayısız ve hızla biriken ve her geçen gün büyüyen bir bilgi deposu oluşur. Bir şirketin başarılı olması için, bu bilgilerin uzun vadeli yedeklenmesi ve tüm çalışanlar tarafından etkin kullanımlı hale getirilmesi gereklidir.
Altaro VM Backup Nedir?
Altaro VM Backup, sanal sistem yedekleme için ihtiyacınız olan güvenilirliği ve performansı güçlük veya karmaşıklık olmadan sağlamak için tasarlanmıştır. Kullanımı kolay, sezgisel kullanıcı ara yüzü: Güvenilir bir yedekleme stratejisi uygulamanızı kolaylaştırır. Birden çok ana bilgisayarda yedekleme / geri yükleme ve çoğaltma görevlerini yönetmek ve yapılandırmak için kullanımı hızlı ve basittir. Tam kontrol ve ölçeklenebilirlik: Tüm Hyper-V ve VMware ana bilgisayarlarınızı tek bir konsoldan izleye bilir ve yönetebilirsiniz. Altaro yönetmek için eğitim gerekmez. Altaro VM Backup kullanıcı dostudur ve rakip ürünlerden farklı olarak, onu yönetebilmek ve çalıştırabilmek için sertifika almanız gerekmez. Düşük yedek boyutu: Altaro VM Yedekleme, rakip markalar ile karşılaştırıldığında en küçük yedekleme boyutunu oluşturmaktadır. Altaro ödüllü 7/24 destek hizmeti ile rakiplerine göre öne çıkmaktadır.
Altaro Office 365 Backup Nedir?
OneDrive ve SharePoint'te depolanan şirketinizin tüm Microsoft 365 / Office 365 posta kutularını (e-postalar, ekler, kişiler ve takvimler) ve dosyalarını bir yıllık veya birkaç yıllık abonelik üzerinden yedeklemenizi ve geri yüklemenizi sağlayarak yedeklemelerinizi kolayca yönetmenizi sağlar. * Microsoft, Microsoft 365 / Office 365 abonelik paketi kapsamında veri koruma hizmetleri sağlamaz. Bu nedenle veri yedekleme bir gerekliliktir.
MailStore'da büyük e-posta hacimleri performansı nasıl etkiler ve önerilen maksimum değer nedir?
Günlük olarak ne kadar çok e-posta arşivlenirse, o kadar fazla kaynak gerekir ve arşivde arama yapmak gibi belirli görevleri yerine getirmek için daha fazla zaman gerekir. Kullanıcı başına yılda 10000 e-postadan çok daha yüksek hacimlere sahip ortam, zaman içinde düşük performansla karşılaşabilir.
MailStore Server'ı Microsoft Exchange veya başka bir e-posta sunucusunun kurulu olduğu bilgisayara kurabilir miyim yoksa özel bir makineye kurmam gerekir mi?
Öncelikle bu, kurulumunuzun boyutuna, arşivleme stratejisine ve kullanım türüne bağlıdır. Mümkün olduğunda, MailStore Sunucu hizmeti özel bir makineye kurulmalıdır.
Piyasadaki çoğu e-posta arşivleme ürünü, Microsoft SQL Server veya benzer bir ürünün yüklü olmasını gerektiriyor gibi görünüyor. MailStore Server ayrıca harici bir veritabanı sunucusu gerektiriyor mu?
MailStore Server, entegre bir depolama ile birlikte gelir ve başka herhangi bir harici veritabanı sunucusuna bağlı değildir.
Müşterilerime MailStore Web Erişimi sunmak için Microsoft IIS veya Apache gibi ek bir web sunucusuna ihtiyacım var mı?
Hayır. MailStore Server, ilgili TCP portlarında kendi HTTP sunucusunu çalıştırır. Bu nedenle, MailStore Web Access'i kullanmak için ek bir web sunucusuna ihtiyacınız yoktur.
MailStore ile anti-virüs yazılımı kullanırken nelere dikkat edilmelidir?
Dosya tabanlı virüs tarayıcıları kullanırken, tüm arşiv dizinlerinin (ana veritabanı ve arşiv depoları) tarama dışında bırakılması önerilir. Daha fazla bilgi için lütfen bizimle iletişime geçiniz.
MailStore Server'ı VMware sanallarında veya benzeri sanal makinelerde çalıştırmak mümkün müdür?
Evet, temeldeki işletim sistemi desteklediği sürece mümkündür, MailStore Server'ı sanallaştırılmış bir ortamda çalıştırmakta sorun yoktur.
MailStore'u terminal sunucusu ortamında çalıştırmak mümkün müdür?
Evet, MailStore Client ve MailStore Outlook Eklentisini çalıştırmak kesinlikle mümkündür. MailStore Server hizmetini bir terminal sunucusunda çalıştırmanız önerilmez.
Arşivi yerel sabit diskte saklamam gerekir mi, yoksa arşivi (veya bir kısmını) ağa bağlı depolama biriminde (ör. bir ağ paylaşımı) da depolayabilir miyim?
Genel olarak, yerel depolamanın kullanılması, ağ depolamasının kullanılmasına tercih edilir. MailStore Server'ı NAS üzerinde depolama ile kullanmak için, Ağa Bağlı Depolamayı (NAS) Kullanma makalesinde açıklanan farklı seçenekler mevcuttur.
Posta Kutusu Arşivlemenin Avantajları Nelerdir?
Kullanıcıların posta kutularında oluşturdukları klasör yapıları tam olarak arşivle eşlenir, böylece kullanıcılar alışılmış posta ortamlarında çalışmaya devam edebilirler E-postalar arşivlendikten sonra posta kutusundan silindiğinden, e-posta sunucusu boşaltılır ve posta kutusu kotaları gözlemlenebilir Depolama gereksinimleri azaltılabilir Mevcut e-postalar (ör. posta kutularındaki veya PST dosyalarındaki eski e-postalar) da arşivlenebilir
Journaling (Günlük Arşivleme) Avantajları Nelerdir?
E-postaların posta sunucusuna ulaşır ulaşmaz veya posta sunucusundan ayrılır ayrılmaz sorunsuz bir şekilde arşivlenmesi, bir şirketin ilgili yasalara uymasını sağlar Bu doğrudan arşivleme biçimi, e-postaların kaybolmasını veya manipüle edilmesini de önler
Yasal uyumluluk açısından en iyi e-posta arşivleme stratejisi hangisidir?
Günlük arşivleme ile e-postalar posta kutusuna teslim edilmeden önce arşivlenebilir. Bu, verilerin kaybolmasını veya manipüle edilmesini önler. Bu, yasal olarak uyumlu herhangi bir e-posta arşivleme sisteminin temel bir bileşeni olan sorunsuz, sadık bir e-posta arşivi oluşturur.
Depolama gereksinimlerini azaltmak için en iyi e-posta arşivleme stratejisi hangisidir?
Posta kutusu arşivleme, önceden arşivlenmiş olan e-postaların posta kutularından silinmesine olanak tanır. Bu, sistemdeki posta kutuları için gereken depolama miktarını azaltabilir. Posta kutularından silinen e-postalara, gerekirse doğrudan arşivden erişilebilir.
Hangi e-posta arşivleme stratejisi, e-posta sunucusundaki yükü azaltmaya yardımcı olur?
Posta kutusu arşivleme, zaten arşivlenmiş olan e-postaların bu posta kutularından kalıcı olarak silinmesi durumunda, şirketin posta kutuları için gereken depolama miktarını azaltabilir. Sonuç olarak, daha düşük depolama gereksinimleri, e-posta sunucusunun boşaltılmasına yardımcı olur.
Eski E-postaları Arşivlemek İçin En İyi E-posta Arşivleme Stratejisi Hangisidir?
Posta kutusu arşivleme, eski e-postaların bile posta kutularından arşive kopyalanmasına olanak tanır. Aynı şekilde, posta kutusu arşivleme ile, merkezi olmayan bir temelde saklanan e-postalar (örneğin PST dosyaları) da arşive aktarılabilir.
Outlook'taki Otomatik Arşiv işlevi ne işe yarar?
Otomatik Arşiv, e-postaları bilgisayarınızın sabit sürücüsünde depolamak için otomatik olarak bir PST dosyasına aktarmanıza olanak tanıyan bir Outlook özelliğidir.
Outlook'taki Arşiv düğmesi ne işe yarar?
Arşiv Düğmesi, Outlook kullanıcılarının e-postaları posta kutularından posta kutusu içindeki ayrı bir arşiv klasörüne taşımasına olanak tanır.
Exchange Online Arşivi (EOA) nedir?
Bazı Microsoft 365 planlarında, birincil Outlook posta kutusunun boyutunun yönetilebilmesi için eski e-postaların uzun vadede depolanmasına olanak tanıyan Outlook'ta ayrı bir posta kutusu olarak kullanıcılara çevrimiçi bir arşiv sunulur.
3-2-1 kuralı nedir?
3-2-1 kuralı, güvenilir yedeklemeler sağlamak için ideal olarak iki farklı depolama ortamı kullanarak dosyalarınızın üç kopyasına sahip olmanız ve kopyalardan birini birincil sistemden ayrı tutmanız gerektiğini belirtir.
Güncelleme ve Destek Hizmeti neleri içerir?
Geçerli bir Güncelleme ve Destek Hizmeti aşağıdaki hizmetleri içerir: MailStore Software GmbH veya sorumlu ortağınızdan teknik destek En son MailStore Server sürümüne güncellemeler Mevcut kurulumunuza ek kullanıcılar eklemenin temeli Yeni bir MailStore Server kurulumu, üç yıla kadar bir Güncelleme ve Destek Hizmeti içerir.
Güncelleme ve Destek Hizmeti'nin uzatılması veya iptal edilmesi için hangi koşullar geçerlidir?
Sözleşme, sözleşme süresinin bitiminden önce uzatılmalıdır. Müşteriler önceden bilgilendirilecek ve otomatik olarak bir teklif alacaktır. İptal veya yenileme gerekli değildir. Ancak, geçerli bir Güncelleme ve Destek Hizmeti olmadan yukarıda listelenen hizmetlerden hiçbirini alamayacağınızı lütfen unutmayın. Güncelleme ve Destek Servisinizin süresi dolduysa ve yeniden etkinleştirmek istiyorsanız, bir yükseltme satın almanız gerekir. ('Süresi dolmuş bir Güncelleme ve Destek Hizmeti'ni yeniden etkinleştirebilir misiniz?' sorusuna bakın.)
Süresi dolmuş bir Güncelleme ve Destek Hizmetini yeniden etkinleştirebilir misiniz?
Evet, süresi dolmuş bir Güncelleme ve Destek Hizmeti'ni bir yükseltme satın alarak yeniden etkinleştirmek mümkündür. Yükseltme, mevcut kullanıcı lisanslarının liste fiyatının yüzde 70'ine mal olur ve bu nedenle yenilemeden önemli ölçüde daha pahalıdır. Yeni Güncelleme ve Destek Hizmetinin sözleşme süresi, satın alma tarihinde başlar.
Güncelleme ve Destek Hizmeti için hangi sözleşme dönemleri geçerlidir?
Ürünü satın alırken Güncelleme ve Destek Hizmeti için bir, iki veya üç yıllık bir sözleşme seçilebilir.
Minimum sipariş miktarı nedir?
Yeni kurulumlar için beş kullanıcı lisansı içeren bir Başlangıç Kiti sunuyoruz. Ek kullanıcı lisansları için minimum sipariş miktarı beş kullanıcı lisansıdır. Bir yıllık Standart Güncelleme ve Destek Hizmeti her zaman yeni bir siparişin fiyatına dahildir. Ek kullanıcı satın alımları için, Güncelleme ve Destek Hizmetinin sözleşme süresinin sonu her zaman mevcut kullanıcı lisanslarının sözleşme döneminin bitiş tarihiyle aynı olacaktır.
Gerekli kullanıcı lisanslarının sayısı nasıl belirlenir?
E-postaları arşivlenecek ve/veya arşive erişim izni verilecek her kullanıcı için bir kullanıcı lisansı satın alınmalıdır. Lisanslı bir kullanıcının birden fazla posta kutusu varsa, bunlar da kullanıcı lisansı sayısını artırmadan arşivlenebilir. Gerçek bir kişiye atanmamış bir posta kutusunu arşivlemek için bir kullanıcı lisansı gereklidir. Bu, aşağıdaki posta kutusu türlerinin her biri için bir kullanıcı lisansı gerektiği anlamına gelir: Paylaşılan posta kutusu Sistem posta kutusu Ortak klasörleri arşivlemek için en az bir kullanıcı lisansı gereklidir.
Eski çalışanların lisansları tekrar kullanılabilir mi?
Lisanslı bir kullanıcı şirketten ayrılırsa, lisans kullanılabilir hale gelir. Kullanıcının arşivi kalır ve diğer kullanıcılara yeniden tahsis edilebilir.
Hangi müşteri grupları alışverişlerde indirim yapabilir?
Aşağıdaki müşteri grupları, özel indirimler hakkında bilgi almak için müşteri hizmetleri ekibimizle veya ortaklarımızla iletişime geçebilir: Hayırsever kar amacı gütmeyen kuruluşlar Eğitim kurumları Kamu kurumları
Rekabetçi bir üründen geçiş yapan müşteriler için indirimler var mı?
Bir rakibin çözümünü değiştirmek için yeni bir MailStore kurulumu satın alırlarsa, rekabetçi yükseltme teklifimizin bir parçası olarak ilk kez müşterilere bir kerelik, yüzde 50 indirim sağlıyoruz. Lütfen aşağıdaki bağlantıda listelenen hüküm ve koşullara dikkat edin: Değiştir ve Kaydet!
Mevcut müşteriler için minimum sipariş miktarı var mı?
Evet, ek kullanıcı lisansı satın almak isteyen mevcut müşteriler en az beş lisans sipariş miktarına tabidir.
Ek kullanıcı lisanslarının maliyeti nedir?
Ek lisansların maliyeti, ek kullanıcılar eklendikten sonra sahip olacağınız toplam lisans sayısına bağlıdır. Ek kullanıcı lisansları satın alabilmenin temeli, geçerli bir Güncelleme ve Destek Hizmetidir.
Ek kullanıcı lisansları için hangi sözleşme süresi ve destek düzeyi geçerlidir?
Ek kullanıcı lisansları için Güncelleme ve Destek Hizmeti'nin sözleşme süresi, her zaman mevcut kullanıcı lisanslarının sözleşme döneminin bitiş tarihiyle eşleşir. Ek kullanıcı lisansları için Güncelleme ve Destek Hizmeti'nin destek düzeyi (Standart veya Premium) her zaman mevcut lisansların destek düzeyiyle eşleşir. Size özel bir fiyat teklifi vermekten memnuniyet duyarız.
Ek kullanıcı lisansları nasıl satın alınabilir?
Mevcut müşteriler, mevcut müşteriler için çevrimiçi mağazamızdan ek kullanıcı lisansları satın alabilir. Ek kullanıcı lisansları satın alabilmenin temeli, geçerli bir Güncelleme ve Destek Hizmetidir.
Yeni sürümlere yapılan güncellemeler için ne gibi maliyetler tahakkuk ettirilir?
Yeni MailStore Server sürümlerine yapılan güncellemeler, Güncelleme ve Destek Hizmetinin sözleşme süresi boyunca ücretsizdir. Güncelleme ve Destek Servisinizin süresi dolduysa, yeni bir sürüme güncelleme yapmadan önce Güncelleme ve Destek Servisinizi yeniden etkinleştirmek için bir yükseltme (liste fiyatının yüzde 70'i) satın almanız gerekir. Yeni Güncelleme ve Destek Hizmetinin sözleşme süresi, yükseltmenin satın alındığı tarihte başlar.
Bir kurulumun mevcut kullanıcı lisanslarının sayısını düşürmek mümkün müdür?
Evet, Güncelleme ve Destek Hizmeti'ni yenilerken istek üzerine bir kurulumun mevcut kullanıcı lisanslarının sayısını düşürmek mümkündür. Sürüm düşürme için gereksinimler şunlardır: Sürüm düşürme işleminden sonraki toplam kullanıcı lisansı sayısı 5 kullanıcı lisansından az olmamalı ve kullanıcı lisansı sayısı en az 5 kullanıcı lisansı düşürülmelidir. Ek kullanıcı lisanslarının yeniden satın alınması gerekir.
MailStore Server lisansı nasıl teslim edilir?
Yazılım indirilebilir. Ödeme alındıktan sonra, e-posta ile bir dijital ürün anahtarı gönderilecektir.
Yedekleme programı nedir?
Bir yedekleme programı, veri yedeklemelerinin sıklığını ve gerekli yedekleme ortamını tanımlar. Her donanım türü, endüstri standardı stratejiler de dahil olmak üzere çeşitli rotasyon şemaları sunar ve bu şemalar yedekleme işi oluşturulduktan sonra özelleştirilebilir.
Yedekleme çalıştırmak için iyi bir zamanlama nedir?
Genellikle, kullanıcı dosyaları için gündüzleri artımlı yedekleme yapılması önerilir. Ancak, bant genişliği doygunluğundan kaçınmak için yedeklemeler için maksimum hız sınırlarının belirlenmesi tavsiye edilir. Tam yedeklemeler en iyi gece ve hafta içi haftalık olarak planlanır.
Yedekleme programının önemi nedir?
Bir yedekleme programının önemi, bir bilgisayar veya sistem arızası durumunda veri kaybını azaltma yeteneğinde yatmaktadır. Gecelik veya haftalık yedeklemeler planlayarak olası veri kaybını en aza indirebilirsiniz. Zamanlanmış bir yedeklemeye sahip olmak, tüm bilgilerinizin düzenli olarak yedeklenmesini sağlayarak içinizin rahat olmasını sağlar ve böylece önemli veri kaybı riskini azaltır.
Depolamanın temel amacı nedir?
Depolama, bir bilgisayarın geçici veya kalıcı olarak veri depolamasını sağlayan bir sistem olarak hizmet eder. Flash sürücüler ve sabit diskler gibi cihazlar, çoğu dijital cihazda temel bir unsur oluşturur ve kullanıcıların videolar, belgeler, görüntüler ve ham bilgiler dahil olmak üzere çok çeşitli verileri korumasını sağlar.
Yedek depolamanın faydaları nelerdir?
Yedekler, silinen dosyaları kurtarmak veya istemeden üzerine yazılmış olabilecek verileri geri almak için araçlar sağlar. Ayrıca, yedekler genellikle fidye yazılımı saldırıları veya veri merkezi yangını gibi önemli veri kaybı olaylarından kurtulmak için en güvenilir seçeneği temsil eder.
Daha fazla depolama alanının faydaları nelerdir?
İşte sizi depolama kapasitenizi en üst düzeye çıkarmaya ikna edecek ek alanla ilişkili birkaç önemli fayda: Organizasyonu geliştirir ve dağınıklığı en aza indirir; Verimliliği ve üretkenliği artırın; Güvenliği sağlayın; Herkes için erişilebilirliği artırın; Konfor ve ergonomiyi yükseltir. Bu avantajlar, mevcut depolama alanından en iyi şekilde yararlanmanın önemini vurgular.
Veri yedekleme (Data Backup) sistemi nedir?
Veri yedekleme sistemi, veri kaybı, bozulması veya sistem arızaları durumunda kullanılabilirliğini sağlamak için dijital bilgilerin yinelenen kopyalarını oluşturmak ve sürdürmek üzere tasarlanmış bir yöntem veya süreçtir.
Veri yedekleme örneği nedir?
Veri yedeklemeye örnek olarak dosyaların, belgelerin veya tüm sistemlerin kopyalarının harici sabit disklerde, bulut hizmetlerinde veya diğer depolama ortamlarında saklanması verilebilir. Bu, olası veri kaybına karşı koruma sağlar ve orijinal verilerin tehlikeye girmesi durumunda kurtarmayı kolaylaştırır.
Şirketler verilerini nasıl yedekler?
Şirketler verilerini yedeklemek için harici sunuculara düzenli yedeklemeler, bulut tabanlı çözümler, teyp sürücüleri veya yedekli depolama sistemleri gibi çeşitli yöntemler kullanır. Yedekleme sürecini kolaylaştırmak ve planlamak, veri bütünlüğünü ve erişilebilirliğini sağlamak için genellikle otomatik yedekleme yazılımı kullanılır. Hornetsecurity, bulut güvenliği uzmanları olarak, küresel kuruluşlara yardımcı olmak ve BT profesyonellerini gerekli araçlarla güçlendirmek için burada, hepsi olumlu ve destekleyici bir tutumla sunuluyor.
Yedekleme yazılımı nedir?
Yedekleme yazılımı, veri koruma, felaket kurtarma ve veri koruma amacıyla verilerin, dosyaların veya tüm sistemlerin kopyalarını oluşturmak ve yönetmek için tasarlanmış bir bilgisayar programı türüdür. Bu yazılım uygulamaları, veri kaybı, donanım arızası veya diğer öngörülemeyen olaylar durumunda verilerin geri yüklenebilmesini sağlamak için verilerin yedeklenmesi sürecini otomatikleştirir.
Yedekleme yazılımına örnek nedir?
Hornetsecurity tarafından sağlanan kapsamlı bir yedekleme çözümü olan Hornetsecurity VM Backup, yedekleme yazılımına bir örnektir. Hornetsecurity VM Backup, Hornetsecurity tarafından sağlanan bir sanal makine yedekleme çözümüdür. Özellikle sanallaştırılmış ortamlar için tasarlanmıştır ve sanal makinelerin yedeklerini oluşturmaya odaklanır. Bu tür bir yedekleme yazılımı, sanallaştırılmış sunucu ortamlarındaki verileri korumak ve kurtarmak için gereklidir.
Ücretsiz yedekleme yazılımı nedir?
Ücretsiz yedekleme yazılımı, genellikle ücretli muadillerine kıyasla sınırlı özelliklere sahip, ücretsiz olarak sunulan yedekleme çözümlerini ifade eder. Bu ücretsiz yedekleme yazılımı seçenekleri, temel yedekleme ihtiyaçları olan bireyler veya küçük kuruluşlar için uygundur.
Veri yedekleme ve kurtarma hizmetleri nedir?
Veri yedekleme ve kurtarma hizmetleri, kayıp durumunda verilerinizin güvenliğini ve kullanılabilirliğini sağlar. Bozulma veya silinme nedeniyle veri kaybını önlemek için bilgisayar verilerinin çoğaltılmasını ve arşivlenmesini içerir.
Bir veri kurtarma hizmeti ne yapar?
Veri kurtarma hizmeti sağlayıcıları, veri depolama ve geri yükleme tekniklerini anlayarak kayıp verileri kurtarma konusunda uzmanlaşmıştır.
Veri kurtarma hizmeti kullanmak güvenli midir?
Veri kurtarma yazılımını tercih etmek, fiziksel kurtarma girişimlerine kıyasla daha güvenli bir seçimdir. Hornetsecurity, veri yedekleme ve kurtarma ihtiyaçlarınız için kapsamlı bir çözüm sunar.
Detaylı Bilgi İçin Bizi Arayın